В Украйна съществува солна мина с дълбочина 305 метра, която се използва за лечение на респираторни заболявания. Вътре в мината, въздуха има значително по-малко бактерии, отколкото в най-стерилната стая в болница.
Типичното общо правило е, че колкото по-дълбоко влизате в пещерите, толкова по-стерилна и незамърсена, неопетнена е средата около вас. В Украйна едно такова място е впрегнато в полза на хората, страдащи от респираторни заболявания.
Известен от осемнадесети век, подземният комплекс с дълбочина 305 метра е стара пещера от солна мина, която е превърната в съоръжение за пречистване през 70-те години. Няма стени, а само чисти солени пещери.
Пациентите, търсещи лечение, могат да останат през нощта - или дори няколко нощи, ако е необходимо. Процедурата е наречена „спелеотерапия“, свързано с изучаването на пещерите (спелеология.)
Има информация, че този вид лечение е открит през 50-те години на миналия век, когато се е установило, че миньорите в Полша са по-малко податливи на респираторни заболявания. Впоследствие по тази причина са проучени пещери (особено солените).
Превод - Станислав Попов
Няма коментари:
Публикуване на коментар