Международните издания: Батални сцени в София

Борислав Михайлов застава начело на федерацията през 2005 г. Оттогава футболът в България запада, националният отбор не успява да се класира за финалите на нито едно голямо първенство, посочва „Евроактив“.

Сблъсъците между футболните фенове и полицията при протеста срещу управлението на Българския футболен съюз по време на мача на националните отбори на България и Унгария влезе във фокуса и на международните издания.

Те определят случващото се у нас като бурен протест, хаос и израз на недоволство срещу дългогодишно управление, довело до упадък в българския футбол. Международните медии и агенции отбелязват желанието в обществото за смяна на ръководството на БФС, за да се обърне този процес. Процес, заради който и в момента националния отбор на страната е елиминиран вече от борбата за място в Евро 2024, като се намира на дъното на група G.

Ройтерс: Бомбички, факли и водни оръдия на фона на катастрофална квалификация

“Български фенове влязоха в жесток сблъсък с полицията в София преди мача на националния отбор срещу Унгария в квалификация за Евро 2024. Полицейските ескадрони за борба с безредиците се изправиха срещу демонстриращи фенове, които хвърляха бомбички и факли по тях. Полицията отговори с лютив спрей и водни оръдия“, коментира Ройтерс.

„Фенове на различни клубни отбори се събраха, за да протестират срещу Българския футболен съюз, призовавайки за оставка на ръководството му на фона на катастрофалната квалификационна кампания за Евро 2024 за България“, посочва агенцията.

Inside World Football: Батални сцени в българската столица

“София e в пламъци - протест срещу Българския футболен съюз и неговия президент прерасна в насилие“, коментира Inside World Football.

“Батални сцени съпътстваха квалификацията за Евро 2024 между България и Унгария, която се игра пред празни трибуни в София, а хиляди фенове от десетки български клубове се събраха на протест пред националния стадион "Васил Левски". Първоначално замислен като мирен, протестът бързо ескалира, създавайки невиждани досега сцени в центъра на българската столица“, посочва изданието.

„Феновете бяха започнали да се събират часове преди началото на мача, а минути преди срещата насилието избухна пред стадиона. Столичната полиция беше изпратила близо 2000 полицаи, за да пазят реда, но те едва успяха да се справят. Освен че хвърляха камъни, самоделни бомби и бутилки по полицията, феновете подпалиха десетки кофи за боклук, коли и полицейски бус. Към протестите на българските фенове се присъединиха и унгарци, които пристигнаха в София, въпреки че дни преди мача БФС обяви, че ще се играе при закрити врати“, коментира още Inside World Football.

„Асошиейтед прес“: Последната капка, която вбеси феновете

„Последната капка, която вбеси феновете, чийто гняв бушуваше отдавна, дойде с решението на Българския футболен съюз мачът в четвъртък да се играе пред празни трибуни на националния стадион в столицата. Около 1600 полицаи бяха изпратени да обезопасят района около празния стадион в центъра на София“, коментира „Асошиейтед прес“.

„Индипендънт“: Няма друг такъв случай в историята на футбола

„Близо две десетилетия българският национален отбор не успява да се класира на голям турнир. След последните две унизителни загуби от Албания и Литва през октомври, феновете призоваха за общонационален протест, обвинявайки ръководството на БФС за слабите резултати и призовавайки за оставки“, коментира британското издание „Индипендънт“.

„През предходните седмици футболните фенове викаха „Оставка!“ в 18-ата минута на всеки шампионатен мач – призив към президента на БФС Борислав Михайлов и неговите сътрудници, които са начело през последните 18 години“, пише още в коментара от Острова.

„Опасявайки се от нови безредици срещу ръководството, миналата седмица Михайлов поиска от УЕФА да нареди мачът да се играе при закрити врати поради изключителни обстоятелства".

Българският футболен съюз предостави на УЕФА необходимите гаранции от съответните местни власти и ръководството на стадиона в София за домакинството на мача на Националния стадион „Васил Левски“ без публика“, се казва в изявление на УЕФА. Феновете казаха, че ходът на съюза е „безпрецедентен“, тъй като няма друг случай в историята на футбола, когато футболен съюз доброволно е поискал да бъде домакин на футболен мач без публика. Решението разпали гнева не само сред българските запалянковци. Държавната информационна агенция БТА съобщи, че много унгарци с билети са решили да пътуват до България, независимо дали ще бъдат допуснати до стадиона. Тъй като вече са планирали пътуването си, те възнамерявали да се включат в протеста на българските фенове“, посочва „Индипендънт“.

„Евроактив“: От 2005 г. футболът в България запада

Изданието „Евроактив“ описва случващото се у нас като хаос, като акцентира върху провалите на българския национален отбор през последните 18 години.

„Протестиращи се събраха пред централния стадион "Васил Левски", за да протестират срещу ръководството на Българската футболна федерация (БФС), начело с нейния президент Борислав Михайлов. Той е бивш вратар и капитан на националния отбор по време на най-големия успех за тима в историята – полуфинален мач на Мондиал 1994 в САЩ. Михайлов застава начело на федерацията през 2005 г. Оттогава футболът в България запада, националният отбор не успява да се класира за финалите на нито едно голямо първенство“, посочва изданието.

„Протестиращите обвиняват БФС в лошо управление, корупция, липса на прозрачност и постоянен отказ за поемане отговорност. Те скандираха "Оставка", "Долу БФС", "Михайлов вън" и издигаха плакати, осъждащи ръководството на футболния съюз и неговия президент. Това, което започна като мирен протест, бързо се влоши“, коментира още „Евроактив“, като описва сблъсъка между ораганите на реда и протестиращите.

Outlook: Футбол и насилие

Индийското списание Outlook също прави коментар на случващото се у нас. То анализира футболната среща в София, като посочва атмосферата на насилие, в която тя е протекла.

Радио „Свободна Европа“: Резултатът от мача добави още една обида

„Демонстрация на хиляди български футболни запалянковци в София с искане за оставката на президента на БФС и ръководството му прерасна в насилие с ранени и арестувани. Българският национален отбор не се е класирал за голям турнир от близо две десетилетия, а мачът на 16 ноември срещу Унгария добави още една обида с резултат 2:2. България изглеждаше готова да спечели, докато защитникът Алекс Петков не вкара топката в собствената си врата седем минути след добавеното време. Точката даде на Унгария всичко необходимо, за да си осигури място за Евро 2024 в Германия“, коментира Радио „Свободна Европа“.

„В протеста преди и по време на мача участваха фенове на различни футболни отбори и обикновени граждани с искане за оставката на Михайлов, който беше вратар и капитан национален отбор на България, който се класира четвърти на Мондиал 1994. Над 3000 души се събраха около отцепения периметър на столичния стадион "Васил Левски", където имаше и хиляди полицаи“, посочва още то.

Няма коментари:

Публикуване на коментар