Увеличението на цената на тока с приблизително 10% от юли се дължи в най-голяма степен на присъединяването към електроенергийната система на страната на електроцентрали, работещи с възобновяеми енергийни източници (соларни, вятърни и други). Това стана ясно на проведеното днес открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Според председателя на комисията Ангел Семерджиев 6% от увеличението се дължи именно на присъединяването на ВЕИ.Останалите 4% ще са за компенсиране на направените разходи от всички други електроцентрали, както и за изкупуване н а електроенергията от АЕС „Гълъбово".
Bgpravda.blogspot.com припомня на своите читатели, че слънчевата и вятърната енергия са нестабилни енергийни източници. Понякога например не достигат, а друг път, вятърът е прекомерно силен.
Вятърната и слънчевата енергия струват скъпо още и поради това, че трябва да се държат в топъл резерв газови електроцентрали, за да се компенсират непрестанните капризи на природата. Също са необходими специални мрежи, които силно се отличават от обикновените мрежи за пренос на енергия.
Освен това зелената енергия се оказва, че хич не е зелена. Слънчевите панели например унищожават земеделската земя над която са монтирани. Как стоят нещата с ветрогенераторите? Обикновено през нощта въздухът, който е по-близо до земята става по-студен, когато слънцето залезе и земята се охлажда. Но в зоната на големите вятърни паркове движението на вятърните турбини разбърква въздуха високо в онези части на атмосферата, които са по-топли и води като цяло до нарастване на температурите.
Данни от сателити над голяма територия в американския щат Тексас, в която се намират четири от най-големите в света вятърни паркове, показват, че за 10 години температурите там са се покачили с близо 1 градус по Целзий паралелно с изграждането на все повече турбини.
Ето защо родните управници и в частност Бойко Борисов не трябваше с лека ръка да зачеркват проекта "АЕЦ Белене".
Няма коментари:
Публикуване на коментар