НАЧАЛНА СТРАНИЦА

Страници

Има възможност за касиране на изборите

Има възможност за касиране на предсрочните парламентарни избори, според преподавателя по Конституционно право проф. Пламен Киров.
Той коментира пред News.bg, че са основателни претенциите на партия "Величие" и нейния лидер Ивелин Михайлов за касиране на вота и тепърва ще има процедура по атакуване на изборния резултат пред Конституционния съд (КС). Достатъчно е да падне общият брой на действителните гласове и тогава техният резултат (на "Величие" - б. р.) ще е над 4%, смята конституционалистът.

Проф. Киров посочи още, че навсякъде е имало проблем по време на вота - като се започне от машините за гласуване, които по места са пускали празни или прозрачни бюлетини или не са работили, и се мине през подмяна на членовете на Секционните избирателни комисии (СИК) в навечерието на изборния ден и действията на СИК при отчитането на резултатите от вота, когато някои членове на СИК откровено са дописвали нещо в бюлетините. Отново имаше грешки и в избирателните списъци. Когато един протокол на СИК е сбъркан и поправян, Районната избирателна комисия (РИК) не си прави труда да отвори чувалите с бюлетините, посочи проф. Пламен Киров, който по традиция е гласувал на изборите с хартиена бюлетина.

Според него не може да се поправи протокола, без да се държи сметка какво има като бюлетини в чувала. Зацапванията и поправките никой не им обръща внимание - минали са изборите и никой не им обръща внимание, коментира проф. Киров.

Както се казва - мърлява работа, но не за първи път, изтъкна той. Проф. Киров не е чул анализ от Централната избирателна комисия (ЦИК) какъв е проблемът с машините, който най-често се случва. При тази кампания и организиране на изборите най-големият проблем е с хартията и ролките на машините. Това не може да е проблем на няколко последователни избора и все се говори за печатницата на БНБ и накрая пак блокират печатащите устройства, смята той.
Два протеста за касиране на изборите в София

Според проф. Пламен Киров освен това МВР не може да се справи с купуването на гласове. Там, където има подозрения за купен вот, МВР не го доказва, а всичко отива в едни производства и накрая се вижда колко осъдителни присъди има за купуване на гласове - нищожен е резултатът от усилията на МВР, разкритикува проф. Киров. "Тогава, когато самите политически играчи в изборната надпревара не са подписали джентълменско споразумение, че няма да купуват гласове, винаги ще се получава и възпроизвежда добре познатата ни картина на изборите", добави той.

Проф. Пламен Киров коментира и друга повдигната тема от ясните вече парламентарно представени партии, които влизат в 51-ото Народно събрание - за спиране процедурата за избор на нов главен прокурор. Припомняме, че единствен кандидат, който бе издигнат за поста, е Борислав Сарафов, който и към момента изпълнява функциите на обвинител №1.

Според проф. Киров има правна възможност процедурата да бъде спряна, като първата работа е да се приемат правила и да се стартира процедура за избор на представители от парламентарната квота за нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС). Като се направи това нещо, ще бъдем всички доволни, щастливи и сигурни, че политиците в България искат да спрат процедурата, защото всичко друго е политическо говорене и хвърляне прах в очите на хората, коментира още той.

Няма коментари:

Публикуване на коментар