Европарламентът привика Борисов да се обяснява за корупцията


Най-накрая Европа прогледна и видя, че в България нещо се случва! От ЕП са привикали премиера Бойко Борисов в петък, но той май няма да се яви.

В петък (28 август) при затворени врати в Европарламента ще се проведе заседание, посветено на тревожната обстановка в България и достигащите до Брюксел новини за мащабна корупция и протекции на най-високо равнище, съобщи EURACTIV.

Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права, под председателството на евродепутатката от Нидерландия Софи инт’ Велд, е поканила премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев на закрито задедание в петък. Ще участват обаче вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, заместник главния прокурор Красимира Филипова и заместник министъра на правосъдието Десислава Ахладова.

От Европейската комисията ще участва Жюлиен Мусние, Ръководител на отдел „Граждани, равенство, демокрация и върховенство на закона“, Венецианската комисия на Съвета на Европа ще бъде представена от Симона Граната-Менгини и от Джанлука Еспозито, ръководител на отдела за действие срещу престъпността на GRECO.

Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права е подгрупа на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работина ЕП. Тя разглежда, по правило при закрити врати, най-чувстителни теми, като убийствата на малтийската блогърка Дафне Каруана Галиция и на словашкия журналист Ян Куциак, както и сигнали за корупция, представляващи системна опасност за върховенството на закона в страните членки. Групата има 14 члена. Сред тях няма българи.

Евродепутатите ще изслушат също така представители на гражданското общество от България и един журналист. Това са Красимир Кънев от Българския Хелзинкски Комитет, Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита срещу дискриминацията и Марин Лесенски от институт Отворено общество в София. Журналистът ще е Димитър Стоянов от сайта Биволъ.

„Доколкото знам, Борисов е подал оставка“, каза Инт’ Велд. След като бе уточнено, че Борисов не е подал оставка, Инт’ Велд каза, че така или иначе, правосъдният министър е подал оставка, и „не е ясно с кого в България може да се разговаря“. „Постоянното представителство (на България към ЕС) търси други събеседници“, каза тя.

Външно потвърди, че „ако може“, Захариева ще участва виртуално в заседанието.

По-рано днес евродепутатът Елена Йончева отправи остри въпроси към Борисов, видя Narod.bg. Ето ги:

Борисов да отговори: Получил ли е покана за разговор с европейските депутати в Европейския парламент?

На 28-ми август 2020г., предстои страната ни да бъде разисквана в подкомисия за мониторинг на върховенството на закона към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. По време на срещата ще бъде обсъждана само ситуацията за върховенството на закона в България. Това е важно, защото Европейския парламент има правомощия да задейства процедура по чл. 7 от Договора за ЕС, както се случи с Унгария. Същевременно трябва да се отбележи, че на изслушването ще присъстват и представители на Европейската прокуратура и Венецианската комисия.

Моят въпрос към г-н Борисов е: Вярно ли е, че към него е била отправена покана за участие в тази среща и ако е така, то той покрил ли се е? Избягал ли е от разговор с европейските депутати? Не е ли редно Бойко Борисов сам да се яви в Европейския парламент, а не да прехвърля това свое задължение на своите подчинени?

Припомням, че премиерът на Малта беше поканен да участва в заседание на тази подкомисия към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП, когато се разискваше убийството на журналистката Дафне Галиция. В последствие в страната бе изпратена и специална мисия за установяване на фактите, която определи, че ситуацията в Малта е довела до големи и трайни заплахи за принципите на правовата държава, демокрацията и основните права. В резултат на това Европейския парламент прие резолюция, в която призова за оставката на премиера на страната Джоузеф Мускат и той се оттегли.

Също така бих искала да посоча, че на 10-ти септември в същата тази Комисията отново ще бъде дискутирана ситуацията в България. Преди два месеца настоях темата за нарушаването на върховенството на закона в страната ни да бъде включена в тази комисия, като изпратих и писмо до нейния председател. Това вече е факт и усилията ни дават резултат.

Няма коментари:

Публикуване на коментар