НАЧАЛНА СТРАНИЦА

Страници

Доц. Мангъров попиля Оперативния щаб

В Интервю за сайта Факти.бг, доц. Атанас Мангъров прави на пух и прах действията на така Националния оперативен щаб. Ето част от коментарите му: „Тестове, които правят в момента (PCR) хващат наличието на вирус, във времевия интервал от 3-4 ден след заразяването до 15-20 дни след това.
За това, че същите тези тестове се използват за контактните на тези, които са доказани, че са били с коронавирус, при тях обикновено не се хваща нищо, защото това са едни хора, които са го преболедували вече и не отделят вируса или пък са заразени, но все още не са започнали да отделят вируса, защото се намират в инкубационен стадий. Накратко казано с настоящите тестове трудно ще докажете размерите на епидемията.”

„В България съобщиха за направени общо 250 проби. Това е нищо. Тези проби са бавни, трудоемки, те са сравнително точни, ако се правят както трябва, но виждаме, че всяка проба се проверява по два-три пъти, което показва, че тези, които ги правят не са сигурни в тяхната достоверност. Ако в последните дни се изследват максимум стотина души дневно, то в началото се изследваха 15-20. Това е много малко.”

Бързите тестове струват десетина лева и се правят за десет минути. Всяка болнична лаборатория и всяка клинична лаборатория на който и да е здравен център би могла да го прави. Бързите тестове имaт eврoпeйcки ceртификaт и тяхнaтa чувcтвитeлнocт пo oтнoшeниe нa имунoглoбулинитe М e някъдe oкoлo 88-89%, a пo oтнoшeниe нa имунoглoбулинитe G e 97-98%. Тяхнaтa cпeцифичнocт e 100% и зa eднитe, и зa другитe. Cъc cигурнocт ако се използват, щe ce хвaщaт мнoгo пoвeчe бoлни oт кoрoнaвируca.”

На въпрос, че мнението му за работата на Оперативния щаб не е положително доц. Мнагъров отговаря: Изобщо!

Относно приказките на Главният прокурор Иван Гешев за военно положение, доц Мангъров казва: „Това може да го говори човек, който не разбира от епидемиология и инфекциозни болести. Той си мисли, че тези неща имат елементарни решения.

На хората трябва да се обясни, че като се разболеят няма да умрат. Децата не умират, хората до 40-50 г. не умират, те се разболяват. Във всяка възраст човек може да се разболее. Тези, които са изложени на опасност да загинат, са тези, които са на възраст от 60, 70 и повече години. Те трябва да се пазят. Абсолютно безсмислено е хората, които не са тежко болни, да бъдат вкарвани в болница просто защото имат доказан коронавирус. Те просто си лежат в болницата и там не се прави нищо по-различно от това, което могат да правят вкъщи. Слагате си пижамата, лежите в леглото, пиете чай, взимате аспирин и чакате да Ви мине. Ако тръгнете да умирате, тогава могат да Ви вкарат в болница.

В болницата човек също не е изолиран и може да пренесе вируса към лекари, а те към своите семейства. Ако си стои вкъщи, заразеният ще е контактен със своето семейство, което така или иначе вече е заразено, защото този човек не е паднал отнякъде, а си е бил в тази среда.
Епидемиологията е наука. За да разберем сега и какво ще се случва занапред, трябва да изходим от това, което се е случвало в миналото. Нека не си мислим, че светът започва от нас.

Няма коментари:

Публикуване на коментар